Mohelenská hadcová step
Nedaleko místa, kde probíhá neustálé řízené štěpení jader radioaktivních prvků, najdeme klenot české krajiny v podobě stepních luk a lesostepi. A zatímco naproti mezi chladícími věžemi jaderné elektrárny Dukovany díky štěpné reakci v reaktorech dochází k uvolňování tepla, tak tady na levém břehu řeky Jihlavy příroda také produkuje teplo, ale mnohem jednodušším způsobem. Je to prosté – stačí svahy pokrýt horninou hadec a vytápění na přírodní bázi je na světě. Hadec zvaný také jako serpetinid je poměrně tmavá šedozelená hornina umožňující akumulovat velké množství sluneční energie a přeměnit ji na teplo. V kombinaci s velkou mocností této horniny se může teplota v letních měsících nízko nad zemí vyšplhat až k 60 °C. Nashromážděné teplo během dne vydává hornina nazpět i v noci. Hadec má navíc vysoký obsah hořčíku, který brzdí růst rostlin. Najdeme zde trpasličí formy rostlin, tzv. manismy, které mají ve srovnání s normálními rostlinami třetinovou nebo poloviční velikost. Nejvíc je to tento jev patrný na zdejších stromech. Kombinace vysoké teploty a výskyt hořčíku vytváří z tohoto místa extrémní prostředí pro rostliny i živočichy.
Mohelenská hadcová step se nachází doslova co by kamenem dohodil za obcí Mohelno a nad meandrem Čertova hráz. Předmětem výzkumů se hadcová step stala již v polovině 19. století, kdy byla objevená kapradina podmrvka hadcová, která je nyní kriticky ohrožená. Tento objev spustil boj o záchranu tohoto území, neboť hrozilo odtěžení kamene pro stavební účely. V roce 1922 byla tato step převedena na národní přírodní rezervaci a v roce 2005 zařazena do soustavy Natura 2000. Výměra rezervace činí necelých 109 hektarů. Nicméně blízké okolí řeky Jihlavy ovlivnila výstavba nedaleké nádrže Mohelno a Dalešice v letech 1970 – 1978. Jejich vybudováním došlo ke změně vodního režimu řeky a křovinný porost, který byl přirozeně redukován činností tekoucí vody, nyní tvoří souvislý pás a způsobuje zarůstání koryta. Dalším významným vlivem bylo zastavení pastvy v 50. letech minulého století, což zapříčinilo skokový rozšíření dřevin – z 16% v roce 1950 na 64% v roce 1984. Ve stepi se nyní uplatňují regulační zásahy v podobě redukce dřevin (nejvíc se to týká akátů a borovic) a nadále by měla pokračovat pastva dobytka.
Příjemná procházka kolem stepi a na hráz přehrady Mohelno
Stepi prochází naučná stezka, která byla vytvořena ve druhé polovině 20. století. Trasa je dlouhá 4 km a je doplněna deseti tabulemi s informacemi o okolí stanoviště. Ideálním výchozím bodem pro okruh je parkoviště hned za obcí Mohelno. V údolí řeky Jihlavy od rozcestí Papírny můžete učinit krátkou odbočku po červené k hrázi nádrže Mohelno. Ze samotné hráze se pak naskytne výhled na téměř celou step.
Krása 👍 pěkně napsané a krásné fotografie 👍 stojí to za výlet.jen tak dál 👍