Hrad Bedzin
Gotický hrad Bedzin stojí na vyvýšeném levém břehu řeky Czarna Przemsza. Nutnost jeho výstavby souvisí s rokem 1348, kdy Slezsko připadlo pod českou nadvládu. Hranice mezi českým a polským královstvím byla stanovena podél Czarne Przemszy – tedy u úpatí hradu. Spadal tak do obranné linie hradů (tzv. Orlí hnízda) chránících východní hranici Polska před vpádem českých vojsk. Střežil také obchodní stezku ze Slezska do Krakova. První písemné zmínky se o něm zmiňují už v roce 1349. Nejdřív byla vybudována mohutná věž a poté byl přistavěn obytný palác. Budovy chránily dvě řady hradeb. Blízko hradu se nacházela obchodní osada, která roku 1358 získala městská práva. Hrad Bedzin hostil nejen polské krále, jako byl Henryk Walezy (1574) nebo Jan III Sobieski (1697 – zastavil se zde, když táhl do boje proti Turkům u Vídně), ale roku 1364 i našeho krále Karla IV.
V roce 1616 vyhořela část města společně s hradem, který byl poté přestavěn a sloužil víc obytným než obranným účelům. O čtyřicet let později, během švédské invaze, byl hrad opět zničen. Novogotická přestavba byla zahájena až v roce 1834 hrabětem Edwardem Raczyńským, který se snažil z hradu vytvořit honosné sídlo báňské školy. Od projektu se záhy upustilo. Znovu byly zahájeny postupné opravy až po první světové válce.
Bedzin je skrytý v lese panelových domů, chladících věží a komínů ve velké aglomeraci soustředěné kolem Katowic. Přesněji, samotné město Bedzin se rozkládá mezi Katowicemi a Dabrowou Gorniczi. Tedy na místě, kde byste středověký hrad určitě nehledali. Do hradu se vstupuje z jihu směrem od hlavní cesty. Mezi věží a palácem je sevřené malé nádvoří. Hradní palác slouží jako muzeum, které se rozkládá ve čtyřech patrech. Výstava se věnuje středověké zbroji a pozdějším palným zbraním. Věž, která bývala ve středověku nejspíš vyšší, poskytuje zajímavý kruhový výhled do zdejší zastavěné krajiny. Prohlídka hradu moc času nezabere – výlet tak můžete propojit s návštěvou majestátního hradu Ogrodzieniec (vzdálen cca 40 km) nebo Bledowskou pouští (asi 35 km).