Skalní město Pulčínské skály
Ojedinělé skalní město Pulčínské skály se nachází v jihozápadní části Javorníků ve svazích kopce Hradisko (773 m), necelý kilometr severně od centra vesnice Pulčín. Svahy Hradiska jsou doslova poseté pískovcovými skalními výchozy, které jsou od roku 1989 předmětem ochrany národní přírodní rezervace Pulčín – Hradisko. Rozloha rezervace je necelých 73 hektarů a celé území se také vyznačuje původními lesními porosty se stářím stromů až 170 let. Nejrůznější skalní stěny, věže, plošiny, plotny a kamenné bloky jsou složené z třetihorních hrubě zrnitých pískovců a drobnozrných slepenců. Jejich stáří se odhaduje na 36 milionu let. Je zde i několik pseudokrasových jeskynní. Největší je puklinová jeskyně Velryba (Hladomorna) s délkou 50 metrů. Tato jeskyně a několik dalších se nacházejí mimo turistické trasy a proto je k nim přístup zakázán. V celé rezervaci se smíte pohybovat jen po značených trasách.
Pulčínské skály jsou největším pískovcovým skalním městem v celých Moravských Karpatech. Četnost skal je opravdu výjimečná v rámci naší častí Javorníků nebo i celých Moravskoslezkých Beskyd. Nejzajímavější pasáží provází modrá turistická značka, která vede od obce Lidečko. Nutno zmínit, že je modrá značka vedená jako jednosměrka od rozcestí Pulčínské skály až téměř po rozcestí Vyhlídka. Důvodem je zvýšena eroze půdy během sestupu. Tento úsek je dlouhý přibližně 250 metrů a prochází se mezi skalisky po schodech, nebo si lze v některých místech pomoct k výstupu řetězy.
Skalní hrad Pulčín
Lidská paměť je krátká a co není napsáno, se rychle zapomene. Mezi místními se proto dlouho tradovalo, že hrad stával přímo na vrcholu Hradiště. Podle výzkumu byl vystavěn na hřebeni v nejvyšším bodě Pulčínských skal. Zde se po něm dochovala pouze upravená čtvercová plošina, několik vytesaných schodů a záseků pro ukotvení trámů. Z historie hradu víme jen velmi málo. Ze skromných písemných zmínek lze dočíst pouze to, že byl postaven v první polovině 14. století a měl chránit Střelenský průsmyk a okolní vsi. Hrad byl rozbořen během česko – uherských válek v roce 1470, poté se uvádí už jako pustý. K nejvyššímu bodu vede krátká odbočka modré značky. Na vrcholu je schránka s knihou a je zde pěkný výhled do krajiny.
Vrchol Hradiska a barevné ledopády
Od horního konce Pulčínských skal pokračuje modrá značka souběžně s červenou na vrchol Hradiska, který je vzdálený půl kilometru. Vrchol je tvořený pískovcovou plošinou dlouhou 150 metrů a 80 metrů širokou. Východně ve svazích pod vrcholem se nachází další přírodní zajímavost Pulčínské ledopády. Je dovoleno je navštívit, pokud výlet podniknete v období od 1. ledna do 31 března. Od vrcholového rozcestí vás k ledopádům navedou šipky. Chodníček odbočuje za hranicí rezervace a následně, o něco níž, se do ní vrací. Menší přírodní bránou se dostanete ke skalnímu útvaru Propadlý hrad. V zimě vytváří stékající voda po stěnách skal barevné ledopády. Zbarvení způsobují mikroskopické řasy žijící ve sněhu a ledu – tzv. sněžné řasy. Za optimálních klimatických podmínek dosahují maxima na přelomu února a března.