Ztracený potok, Lví hora a Vysoký hřbet
V severních svazích Lví hory (1040 m) pramení Ztracený potok. Často si pokládáme otázku, proč dané místo, potok či hora nese konkrétní název. V případě Lví hory ale nebudeme předpokládat, že na vrcholu a v okolí žijí lvi. A Ztracený potok se přece nemůže jen tak ztratit. Může! Žíznivý Jerry nadšeně přiběhl ke korytu potoka zjistíce, že v něm není ani kapka vody. Oba překvapení jsme pokračovali dál a po sto metrech se najednou ozývalo zurčení potoka. „Co jsou tohle za žerty!“ vykřikl by i pes, kdyby mohl. Název přesně vystihuje povahu tohoto toku. Jeho vody se postupně ztrácí v několika ponorech do podzemí a část koryta (asi 700 metrů) před řekou Vidnávkou je většinu roku suchá. Díky stopovací látce (neškodnému barvivu) bylo zjištěno, že ponorné vody vyvěrají jednak v několika pramenech na levém břehu Vidnávky a také v asi 900 metrů vzdáleném prameni Štola za nádražím ve Vápenné. Na pravobřežním přítoku Ztraceného potoka, asi 1 kilometr za obcí Polka ve výšce 710 metrů, se nachází téměř 4 metrový vodopád.

Procházka podél toku k vodopádu se dá propojit s výstupem na Lví horu. Údolím Ztraceného potoka od Vápenné vede naučný chodník zvaný Krajem Rychlebských hor, který kousek pod vodopádem (asi 400 metrů) odbočuje po lesní cestě pod Lví horu. Z chodníku vede na vrchol odbočka. Lví hora je výrazný vrchol nacházející se asi 5 kilometrů severozápadně od Horní Lipové. Naučný chodník pak dále pokračuje do Lesní čtvrti, ze které se dá po zelené vrátit zpět na Vápennou.
Nabízí se i zajímavá varianta sestupu ze Lví hory přes Vysoký hřbet, což je hřeben vybíhající na sever z vrcholu Studený (1042 m). Studený je od Lví hory vzdálen jen 500 metrů severozápadně a nachází se na žluté značce. Z vrcholu Studeného vede výrazný chodník mezi smrky na sever. Asi po 1 kilometru se z lesa vynoří mohutnější skalisko zvané Skála smrti nebo též Sluneční skála. Proč nese název Skála smrti se mi nepodařilo dohledat. Nicméně Sluneční skála jí sluší víc, neboť se do jejích stěn po celý den opírá slunce. Ze skály jsou výhledy směrem na Studniční vrch (992 m) nad Jeseníkem nebo na hřeben Rychlebských hor. Chodník se dále proplétá mezi několika dalšími skalkami a pokračuje na vrchol Kopřivníku (925 m). Z něj sestupuje přes menší suťoviště na výraznou lesní cestu, která se ostře stáčí doprava za hřeben – zahněte tedy také doprava. Po této cestě lze dojít zpět na naučný chodník, který přichází z údolí Ztraceného potoka.
Úvodní foto je pohled na hřeben Vysokého hřbetu – přesný popis viz foto dole.






















Na závěr přidávám několik tipů na okruh. První vede od vodopádu po naučném chodníku a kopíruje ve svazích Vysoký hřbet až pod Lví horu. Ve druhém případě se nemusíte vracet od vodopádu zpět a můžete pokračovat dál po asfaltce pod Lví horu. Třetí varianta je prodloužená o úsek k Lesní čtvrti. Úsek za Kopřivníkem není v mapě přesně vyznačený – chodník je naznačen, že schází před vrcholem doleva. Vy ale můžete pokračovat rovně přes něj. Vzdálenost záleží na tom, odkud začnete, ale v Polce není moc možností na zaparkování auta. Po rozkliknutí loga Mapy.cz v pravém dolním rohu mapy se trasa načte podrobněji.