Sobota, 14 září, 2024
Strážovské a Súlovské vrchy

Žibrid a jeho Stratený Budzogáň

Žibrid s výškou 867 metrů je druhý nejvyšší vrchol Súlovských vrchů a najdeme ho přibližně 5 kilometrů západně od Rajeckých Teplic. V rámci svého nejbližšího okolí je Žibrid vcelku výrazný díky ostřejšímu tvaru. Navíc je na severu od hřebene Súlovských vrchů oddělený hlubokým sedlem Patúch (621 m). Samotný vrchol je tvořený vysokým skalním útesem s výhledy na západ. Ve východních svazích se nachází přírodní zajímavost Stratený Budzogáň. V dávné minulosti rostl pod Žibridem obrovský dub. Jednoho dne kolem dubu procházel obr, kterému se natolik zalíbil, že se rozhodl z něj vyrobit budzogáň neboli kyj. Během vyřezávání ze stromu vyteklo velké množství smůly a obr se tak nevědomky přilepil k zemi, což ho následně velmi rozzuřilo. Kyj zapíchl do země a proklel ho. Tak vypraví o Budzogáni jedna z pověstí. Tento podivuhodný skalní útvar vysoký 12 metrů má úzkou základnu a oproti ní mnohem širší vrchní část. Erozivní činnost vody po dlouhá staletí narušovala méně soudržné slepence ve spodní části a dnes skála vypadá opravdu jako kyj nebo palice.

Tip na okruh

Trasa začíná na začátku Zbyňova, kde je i vyhrazené parkoviště pro turisty směřující k Budzogáni a na Žibrid. Cesta po žluté za obcí prvně přechází přes louky, ze kterých je ve svazích naproti vidět z lesa vyčnívající skalní útvary až 20 metrů vysoké. Ty nesou název Babice a odbočuje k nim značený chodník od rozcestí Pod Kamenným dielom. Ze skal se otevírá krásný výhled směrem na Zbyňov a Lúčanskou Malou Fatru. Dále na trase následuje již zmíněný Stratený Budzogáň. Z jednoho jistého pohledu se zdá, že drží jen na kuří nožce. Vyvstávají tak představy, jaký to bude rachot, až útvar jednou povolí. Chodník pak pokračuje na hřeben vedoucí až na vrchol Žibridu. Po překonání vrcholové skalky (s řetězem) se otevírá výhled zejména na nejvyšší vrchol Súlovských vrchů Velký Manín (891 m).

Zelená značka sestupuje z vrcholu směrem na Rajec prudce do údolí, tedy na nějakých 500 výškových metrů. Tady si můžete na chvíli odpočinout v zajímavém dvoupatrovém přístřešku před tím, než se pustíte do dalšího kopce s názvem Dubová (728 m). Prvně se stoupá pozvolna proti potůčku a poté opět prudce až na vrchol, na kterém stojí nová rozhledna. Tady se otevírají výhledy na část Lúčanské Malé Fatry. Zpět do Zbyňova se dostanete po naučném chodníku směřujícího do Jasenové. Chodník prochází přes místo, kde stával Rajecký hrad a kolem skalního útvaru Fľak. Z Jasenové pak zbývá urazit po silnici přibližně 1,5 kilometru do Zbyňova.

První zajímavostí na trase jsou skály zvané Babice či Babky.
Součástí Babic je i Zbyňovská skalná ihla.
Stratený Budzogáň o kousek dál. Jak dlouho ještě takto vydrží?
Budzogáň ze skály nad ním.
Hřebenem přes skály na vrchol Žibridu.
A poslední metry na vrchol po řetězu.
Žibrid – vrchol.
Výhled z vrcholu na Velký Manín.
V údolí kousek od rozcestí Chaty pod Žibridom je tento dvoupatrový přístřešek. Tady můžete nabrat síly na další kopec Dubová.
Pod Dubovou směřuje lesní cesta, jejímž středem teče potůček.
Rozhledna na vrcholu Dubové.
Částečný výhled na Malou Fatru. Město dole je Rajec.
Cestou do Jasenové se na chvíli ukáže i Žibrid.
V těchto místech stával Rajecký hrad.
Vizualizace na tabuli.
Skalní útvar Fľak v údolí. O kousek dál je obec Jasenové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *