Pátek, 14 června, 2024
Jeseníky

Toulačka přes Velkou Jezernou, Dlouhé stráně a Medvědí horu

Zadání výletu znělo jasně – vyrazit do lesů Jeseníků na jednu noc, vyhnout se turistům, toulat se nejlépe mimo značky a hlavně, aby to bylo zajímavější, plánovat trasu za pochodu. Určili jsme jen výchozí oblast. Během studování mapy se náš pohled upřel na údolí Desné.

Na začátku údolí řeky Desné zahajujeme výpravu v sestavě já, dlouholetý kamarád Dušan a nezkrotný živel Jerry. Po cestě údolím k dolní nádrži Dlouhých strání se začíná rýsovat plán. Vystoupíme na osamocenou Velkou Jezernou (1248 m), která se vypíná jižně od břehů dolní nádrže. Zalíbil se nám její severozápadní hřeben. Nástup na hřeben začínáme z asfaltky směřující k horní nádrži Dlouhých strání. Přesněji v místě, kde tato cesta přechází přes potok Jezerná. Z této zatáčky vybíhá přímý a úzký průsek. Výstup je velmi strmý. Dřina se ale vyplácí. Odměnou je pěkný skalnatý hřeben s výhledy. Za skalnatým úsekem přichází zprava lesní cesta, která vede až na Velkou Jezernou. Na vrcholu si dáváme odpočinek. Všude panuje klid a ticho. Jediným rušivým elementem široko daleko jsme my. Kousek za vrcholem odbočujeme vpravo na Malou Jezernou (1271 m). Přes rašeliniště přecházíme suchou nohou, protože přemostění tvoří tvrdá vrstva sněhu. Od Malé Jezerné vystupujeme k horní nádrži Dlouhých strání po cestě a následně po červené značce vedoucí po schodišti. Nikde nikdo. Opět jen my, mnoho vody a v dáli samé kopce. Severozápadním směrem vidíme velký dřevěný přístřešek. Tam také strávíme noc.

Večerní pohoda u ubytovacího zařízení.

Druhý den opět plánujeme za pochodu. Zalíbila se nám Medvědí hora (1163 m). Tu tvoří dvě mohutné skály, viditelné z dálky. Na jedné z nich je malá dřevěná vyhlídka se zábradlím. Tady přichází na řadu šílený nápad – slézt z vrcholu po hřebeni k Borovému vodopádu. Že půjde o nebezpečný úsek, bylo patrné z mapy. Sestup není opravdu pro každého. Tady se Jerry vyplatil jako dobrý hledač cesty. Následoval totiž nepatrnou stezku zvěře vedoucí mezi skalisky, přes římsy, po hraně hradeb, kolem věží a jiných skalních vylomenin. Tady Dušan prohlásil: „Opravdu nejsme normální. Řekni mi, koho by to napadlo, jít tudy!“ V jednom schůdném místě se odpojujeme od hřebene a scházíme k divokému kaskádovitému Borovému potoku. Neustále přeskakujeme z levého na pravý břeh, protože průchodný je vždy jen kousek. Po nějaké době přicházíme k Borovému vodopádu, který je vysoký 8,5 metrů. Od něj sestupuje po modré značce zpět do údolí Desné a k autu.

Náš přibližný průběh trasy: https://mapy.cz/s/gazehocoga

Velká Jezerná – tento dvojvrcholový hřbet najdeme přibližně 6 kilometrů východně od Loučné nad Desnou. Vrcholové partie jsou ploché, porostlé smrky. Z vrcholu jsou částečné výhledy na hlavní hřeben. Východní svahy, spadající do údolí Desné, jsou velmi prudké. V sedle mezi Velkou a Malou Jezernou se rozkládá menší rašeliniště, které by mělo být průchodné po povalovém chodníku. Nejjednodušší výstup na vrchol vede od Františkovy myslivny (nedaleko prochází zelená a modrá turistická značka).

Dlouhé stráně – kopec s nadmořskou výškou 1353 metrů, jehož tvar byl lidskou činností výrazně pozměněn. Z dálky působí jako stolová hora. Na vrcholu se nachází horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně zabírající plochu 16 ha. Její instalovaný výkon je 2 x 325 MW. Nejvyšší bod se nachází na jižní straně. Nádrž je přístupna po asfaltové cestě, která vede z údolí Desné – tedy od dolní nádrže nebo po červené značce z Koutů nad Desnou.

Medvědí hora – nachází se 2,5 kilometrů jihovýchodně od Koutů nad Desnou. Nedaleko je horní stanice lanovky Medvědí hora. Na vrcholu je izolované rulové skalisko, pojmenované jako Rysí skála.

Rozcestí v údolí Desné – tady je odbočka modré značky k Borovému vodopádu.
Dolní přečerpávací nádrž Dlouhé stráně – nad ní se vypíná Velká Jezerná.
Spodní nádrž a nad ní Tupý vrch.
Voda je průzračně čistá.
Výhled cestou po asfaltce směrem k horní nádrži.
Zde cesta přechází přes Jezerný potok. Průsek vedoucí na severozápadní hřeben Velké Jezerné je kousek vpravo mimo snímek (z cesty dobře viditelný).
Stoupání na hřeben průsekem.
Triangulační bod na hřebeni.
Terén na hřebeni.
Severozápadní hřeben Velké Jezerné (vlevo se klikatí cesta k horní nádrži).
Pohled na Dlouhé stráně.
Lesní cesta vedoucí až na vrchol Velké Jezerné.
Vrchol Velké Jezerné.
Výhled na Praděd kousek pod vrcholem.
Přechod přes rašeliniště v sedle mezi Velkou a Malou Jezernou.
Ploché Dlouhé stráně.
Výstup po schodišti k nádrži.
V nejvyšším bodě Dlouhých strání.
Výhled na hlavní hřeben. V popředí vrchol Vřesníku.
V pozadí Králický Sněžník.
Nádrž se celá nevleze na snímek.
Vždycky bude kousek chybět.
Pohled na Dlouhé stráně od přístřešku – je zde cyklo rozcestník Pod horní nádrží PVE.
Náš hotel.
Cestou k Medvědí hoře, jejíž skaliska jsou dobře viditelná z dálky.
Odbočka k Medvědí hoře – vlk a rys.
Na Rysí vyhlídce na Medvědí hoře. Pod skálou jsou dva dřevěné přístřešky. Vzadu vystupují tři „ventilátory“.
Druhé skalisko pohledem z vyhlídky.
Vyhlídka na Medvědí hoře. Výhled je na Dlouhé stráně, na údolí Borového potoka i na Praděd (nedalo se fotit proti slunci).
Sestupujeme hřebenem k Borovému vodopádu.
Hřeben je jeden dlouhý skalnatý pás.
Slézání je místy dost náročné.
I takto se prochází po hřebeni – lepší, než se prodírat skrz mladé smrky.
Sestupujeme do údolí.
Kaskádovitý Borový potok.
Borový vodopád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *