Úterý, 28 listopadu, 2023
Velká Fatra

Skialp na Zvolen

Zvolen (1402 m) najdeme na jihovýchodní hranici Velké Fatry – při nahlédnutí do mapy to vypadá, že se v té hromadě vrcholů jedná o jedno pohoří. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak jižní svahy sousedí s nevelkým celkem Starohorské vrchy a ty východní s Nízkými Tatrami. Pro jednodušší lokalizaci postačí, že se Zvolen nachází severně od rekreačního střediska Donovaly. To mimo jiné znamená, že se jedná o velmi oblíbený a navštěvovaný vrchol. Zvolen, nacházející se v tzv. holném pásmu vytvořeném v důsledku valašské kolonizace, nabízí během pěkného počasí daleký kruhový výhled zejména na hlavní hřeben Velké Fatry a Nízkých Tater. Dostupnost navíc usnadňuje lanovka vedoucí na sousední Novou hoľu (1361 m).

Přes vrchol prochází dálková červená značka, tzv. Cesta hrdinů SNP, a žlutá vedoucí Nižné Revúce. Nejkratší výstup na Zvolen je po červené značce z Donovalů – 2,5 kilometru s převýšením přes 400 metrů. V zimě se pak z Donovalů nabízí cekem tři varanty (označené A, B, a C) výstupů na skialpových lyžích.

Na Zvolen na lyžích

Varianta A a B začíná nedaleko centra Donovalů a C pak u dolní stanice lanovky na Novou hoľu. Všechny tři varianty jsou vedené ve svazích Zvolenu a zakončené sjezdem po sjezdovce. Varianty jsou na výstup nenáročné a možnost využití sjezdovky pro návrat dolů je činí vhodné pro začátečníky. Výlet na lyžích zde je nutno brát jen jako dopolední či odpolední akci a výstup, i když se budete pomalu ploužit a kochat, vám zabere v případě varianty B maximálně hodinu a půl. Mějte ovšem na paměti, že sjezdovka se uzavírá po 16 hodině a poté je vstup lyžařům zakázán.

Pro svůj rekreační výstup jsem si vybral variantu B, která je ve spodní části vedená společně s variantou A přibližně 800 metrů. Varianta A je o něco kratší a vede přímo na Zvolen. B se odpojuje do leva a příjemně traverzuje ve svazích až do sedla mezi Zvolenem a Motyčianskou hoľou (1292 m). Z něj se již stoupá po hřebeni na Zvolen a terén se pozvolna začne otevírat výhledům. Za dobré viditelnosti je pak samotný vrchol třešničkou na dortu. Pásy jsem si na vrcholu ještě nechal a na nich sjel do sedla pod Novou hoľu, odkud je třeba vyšlapat ještě několik desítek metrů k horní stanici lanovky.

Zvolen (1402 m) z Donovalů. Hrbek vpravo od něj je Nová hoľa se stanicí lanovky.
Kousek od centra, trasy jsou dobře označené. Navíc jsou oblíbené a dobře prošlápnuté – není se kde ztratit.
Prošlápnuté jako dálnice.
Rozcestí tras A a B – A vede přímo na Zvolen, B příjemně traverzuje do strany a poté na vrchol.
Trasa B vede ve svazích přes lesy a louky.
Na hřebeni cestou na Zvolen se pak budete často otáčet na hlavní hřeben Velké Fatry.
Vrchol Zvolenu.
Zvolen – vrchol.
Hlavní hřeben Velké Fatry v celé své kráse.
A hřeben Nízkých Tater. Nová hola je o kousek níž.
Horní stanice lanovky na Nové hoľi.
A závěrečný sjezd po sjezdovce dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *