Pátek, 14 června, 2024
Moravskoslezské Beskydy

Nenápadná tisícovka – Nad Kršlí

Kopec Nad Kršlí s nadmořskou výškou 1002 metrů budete těžko hledat v papírových mapách. I z ostatních vyšších kopců jí přehlédnete. Lze jí poznat jen z několika málo míst (např. z některých cest na  Bílý Kříž). Pokud jí však zahlédnete, poznáte jí podle výrazného kuželovitého tvaru s vysokými stromy obklopující vrcholové partie. Dnes je vrchol vyznačen na serveru mapy.cz a najdete jej cca 800 metrů severozápadně od vrcholu Malý Polom (1061 m). Pamatuji doby, kdy tomu tak nebylo. Vrchol nebyl zanesen v žádných mapách a na internetu kolovalo jen pár informací. Dokonce nebyl zařazen ani v knížce Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. S dědou jsem na tento vrchol před deseti lety narazil náhodou. Od rozcestí Okorouhlice jsme se tehdy vydali na Malý Polom. V mapách SHOCart 1: 50 000 je na místě vrcholu Nad Kršlí bodová značka pro skalní útvar. Zaujalo nás to tehdy a říkali jsme si, že se podíváme na to skalisko. V Beskydech na moc skal totiž nenarazíte. Pokud se vydáte na vrchol tehdy jako my, budete mile překvapení.

Výhled z hřebene

Nejzajímavější výstup na tuto zdánlivě nenápadnou tisícovku zahájíme od autobusové točny U Bebků. Z toho místa se vydáme po modré turistické značce vedoucí po asfaltové cestě  k rozcestí Okrouhlice. Z něj je nutno opustit turistické značení a odbočit vpravo  lesní cestou, která strmě stoupá vzhůru. Cca po 500 metrech se cesta rozdvojuje doleva a doprava. My však pokračujeme průsekem dál rovnou za nosem až na hřeben. Povede vás i vyšlapaná pěšina. Na hřebeni je krásný výhled zpět na údolí Morávky, Trávný a Lysou horu. Na hřebeni se dáme doprava. Před vámi, až vstoupíte do starého smrkového lesa, se objeví skalní hradba začínající ve tvaru majestátního stolu. Výška stěn se pohybuje okolo 10 metrů a délka hradby je okolo 100 metrů.

Varianta na návrat

První variantou je samozřejmě návrat po stejné cestě.  Tou druhou je z vrcholu pokračovat do mírného sedla směrem na státní hranici na jihovýchodě. Narazíte na lesní cestu, která vás dovede na lesní točnu a za ní se nachází červená turistická značka. Vydáte li se doprava, po 4,5 km dojdete na Bílý Kříž. Z něj vede zelená značka zpět k Bebkům.

Detail výstupu od rozcestí Okrouhlice

Odkaz na celou trasu: https://mapy.cz/s/3qaLj 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *